System napędu 4x4 firmy Dangel w Peugeotach

, Sławomir Herman
System napędu 4x4 firmy Dangel w Peugeotach

Peugeot rozpoczyna sprzedaż modeli z napędem 4x4 firmy Dangel. Ten system napędu na cztery koła powstał w 1979 roku i został zaprojektowany do modelu 504. Obecnie Peugeot w ofercie posiada modele Partner, Expert, Boxer i Traveller z napędem 4x4 Dangel. Oto jak działa ten system.

Napęd na 4 koła firmy Dangel korzysta z elementów mechanicznych bez zastosowania elektroniki. Jeśli przyczepność kół do nawierzchni jest dobra napęd Dangel przekazuje napęd na przednie koła. W trudniejszych warunkach drogowych system dozuje odpowiednio zakres użycia napędu 4x4 do potrzeb wynikających z rodzaju nawierzchni, optymalizując w ten sposób zużycie paliwa.

Nowością jest możliwość ręcznego wyłączenia napędu 4x4 i przejście na klasyczny napęd na jedną oś. Napęd Dangel działa niezależnie od zachowania kierowcy na drodze. Dzięki temu ograniczono ryzyko jego uszkodzenia do minium.

Napęd Dangel
  • Napęd 4x4 można ręcznie rozłączyć w sytuacji kiedy nie jest potrzebny. Powoduje to fizyczne rozłączenie napędu na tylną oś. W takim przypadku mamy klasyczny napęd na przednią oś 4x2, czego rezultatem jest oszczędność paliwa oraz ograniczenie emisji CO2
  • Użycie napędu 4x4 jest możliwe na dowolnej nawierzchni. Po przełączeniu napędu w pozycję 4WD nastąpi elektrohydrauliczne zesprzęglenie tylnej osi za pomocą sprzęgła wiskotycznego. Napęd będzie działał do momentu ręcznego wyłączenia napędu bądź do zgaszenia silnika. Samochód przy normalnej przyczepności działa w systemie napędu 4x2 (napęd na przednią oś). W momencie utraty przyczepności system automatycznie przełącza się na tryb 4x4 (dołącza tylną oś)
  • W czasie działania napędu 4x4 aktywny jest również system ESP, równomiernie rozdzielający napęd pomiędzy przednią i tylną oś.
  • Napęd 4x4 można opcjonalnie wyposażyć w blokadę mechanizmu różnicowego tylnej osi. Opcja ta jest bardzo przydatna w bardzo trudnym terenie i możliwa do użycia tylko do prędkości 25-30 km/h. Powyżej tej prędkości nie można systemu włączyć i również powyżej tej prędkości system automatycznie się rozłączy.
  • W odróżnieniu od pozostałych napędów 4x4 z taką funkcją dostępnych na rynku, można ją włączać i wyłączać w czasie jazdy. Dodatkowo kierowca nie musi pamiętać, żeby ją wyłączyć na drogach o dobrej przyczepności, ponieważ zrobi to układ Dangel.